Olavi Larma In Memoriam

18.8.2023

IN MEMORIAM

Olavi Larma (1933-2023)

AKS:n Perinneyhdistyksen puheenjohtaja 2008-2013

AKS:n Ansioristi nro 4 miekkasoljella

Suomalaisen lääketeollisuuden rakentaja, suuri isänmaan ystävä, lääketieteen lisensiaatti Olavi Larma kuoli Helsingissä 12. heinäkuuta 2023 nopeasti edenneeseen vaikeaan sairauteen. Hän syntyi Viipurissa 28. toukokuuta 1933.

Larma valmistui Helsingin yliopistosta 1962. Lääkärin työ vaihtui kuitenkin yritysmaailmaan hänen siirtyessään lääketehdas Orionin palvelukseen 60-luvun lopussa erityisvastuualueenaan lääkemarkkinointi. Orionissa aloitettiin Larman johdolla voimakas kehitystyö, strategisena tavoitteena luoda yhtiöstä kansainvälisesti kilpailukykyinen yhtiö, ja samalla kotimaisen lääkehuollon ja huoltovarmuuden turvaaja. Orionista tuli muutamassa vuodessa alan ylivoimaisesti suurin yritys Suomessa. Kehitysstrategiaan kuului systemaattinen panostus omiin innovaatioihin perustuvaan tutkimukseen ja tuotekehitykseen, joka toteutettiin kansainväliset laatukriteerit täyttäväksi ja edelleen näkyväksi, tuloksia tuottavaksi toiminnoiksi. Larma eteni Lääketehdas Orionin toimitusjohtajaksi 1980, mistä tehtävästä hän eläköityi alun toistakymmentä vuotta myöhemmin.

Olavin syntyessä Larman perhe asui Viipurissa. Karjalan menetys sodassa Neuvostoliitolle jätti häneen vahvan jäljen. Isänmaallisuus oli hänelle tärkeä arvo läpi koko elämän. Hänen sydäntään lähellä olivat mm. Suomen-pojat, Suomen puolella jatkosodassa taistelleet virolaiset vapaaehtoiset. Suomen-poikien perinneyhdistyksen jäsenenä hän oli edistämässä varainhankintaa ja henkilökohtaisesti mukana avustustoiminnassa. Tästä hyväntekeväisyystyöstä Viron presidentti Arnold Rüütel myönsi hänelle Viron Punaisen Ristin Ritarikunnan korkean kunniamerkin v. 2005.

Olavi Larma oli aktiivinen Akateemisen Karjala-Seuran Perinneyhdistyksen jäsen toimien sen puheenjohtajana vuosina 2008–2013. Yhdistyksen Aunuksen Karjalaan ja Inkeriin toteuttamilla heimoveteraanien avustamismatkoilla Olavi toimi lääkärinä järjestäen heimoveteraanien Suomesta tarvitsemia lääkkeitä. Vielä keväällä 2023 hän tuki merkittävällä panoksellaan Ukrainassa taistelevien suomalaisvapaaehtoisten varustamista pimeänäkölaitteilla, koska Olavi Larman mielestä ”mikään ei ole yhtä arvostettavaa, kuin että laittaa itsensä vaaraan toisten puolesta.”

Toukokuun 12. päivänä kuluvaa vuotta, AKS:n alkuperäisen lipun satavuotisjuhlassa Ostrobotnialle kokoontunut salintäysi yleisö lauloi seisaalleen nousten pian. juhlan jälkeen 90 vuotta täyttävälle Olavi Larmalle onnittelulaulun. Hetki aikaisemmin hän oli juhlivan yhdistyksen puolesta paljastanut pronssilaatan, jossa kerrottiin AKS:n satavuotisesta kokoontumispaikasta. Olavi Larman isä, Otto Larma oli järjestön valajäsen. Siitä syystä Olavi Larmalle vuonna 2022 myönnetyssä AKS:n ansioristissä on hopeinen miekkasolki.

Larma korosti aina liikunnan tärkeyttä harrastaen itse kuntoliikuntaa. Kaikkein lähimpänä hänen sydäntään olivat kuitenkin luonto ja erityisesti linnut. Läheinen suhde luontoon säilyi läpi koko elämän ja näkyi erityisesti hänelle rakkaalla kesäpaikallaan Mäntyharjulla. Siellä hän viljeli aktiivisesti hyötykasvimaata, teki metsätöitä ja nautti luonnossa liikkumisesta.